Porodnice

V porodnici stráví maminky se svými dětmi v průměru čtyři dny. Během této doby mají miminko u sebe na pokoji, naučí se jej koupat, přebalovat, rozbíhá se kojení, sleduje váhová křivka. Před odchodem domů se provádí preventivní vyšetření k vyloučení fenylketonurie, snížené funkce štítné žlázy, případného postižení nadledvin,vyšetření na cystickou fibrózu a ultrazvuk ledvin. Dětský ortoped vyšetřuje kyčelní klouby, oční lékař provádí vyšetření k odhalení vrozeného šedého zákalu. Čtvrtý až pátý den jsou děti propuštěny.

 

 

Poradna

Po příchodu z porodnice domů, kontaktují rodiče pediatra a domluví se na návštěvě, kterou vykoná dětská sestra, ev. lékař. Součástí návštěvy je kromě prohlídky dítěte , předání potřebných informací a materiálů a na závěr pozvání do poradny. Prohlídky v poradnách jsou dány zdravotním řádem a očkovacím kalendářem (který může podléhat změnám).

1. poradna  (naplánuje se brzy po propuštění ) -  vážení, měření, posouzení zdravotního stavu, ev. řešení problémů. Předání receptu na vitamín D a předání dalších kontaktů k zajištění vyšetření, která ještě jsou potřebná po propuštění z porodnice. Zdravé děti jsou pozvány do poradny v 6 týdnech. Někdy se ještě domluvíme na kontrolním převážení po týdnu, pokud přírůstek na váze není příliš velký.

2. poradna v 6 týdnech - vážení, interní vyšetření, sledování PMV (psychomotorického vývoje), konzultace k očkování ze zákona, ev. nadstandardního, pozvání do poradny ve třech měsících.

3.poradna ve 2 měsících - vážení, interní vyšetření, sledování PMV, pokud je dítě zdravé - aplikace první dávky vakcíny Hexacima (u donošených dětí 37 týdnů ve schématu 2+1 ) nebo Infanrixu hexa ( u nedonošených dětí pod 37 týdnů ve schématu 3+1) a první dávky vakcíny proti pneumokokům (dle Vašeho výběru ve stejných schématech), poučení o ev. nežádoucí reakci - teplota, neklid, místní reakce (většinou vše probíhá bez problémů), pozvání do poradny ve třech měsících.

Aplikace vakcíny proti pneumokokům je hrazeno nebo dopláceno zdravotními pojišťovnami u dětí do 7 měsíců věku dítěte.

 4. poradna ve 3 měsících - Kromě výše uvedeného, pokud je dítě zdravé - aplikace druhé dávky vakcíny Infanrix Hexa a druhé dávky vakcíny proti pneumokokům (dle Vašeho výběru ) u nedonošených dětí, poučení o ev. nežádoucí reakci - teplota, neklid, místní reakce (většinou vše probíhá bez problémů),  pozvání do poradny ve čtyřech měsících.

A aplikace nadstandartního očkování proti meningokoku typu B (také ve schématu 2+1), které je od května 2020 hrazeno pojišťovnami, pokud je první dávka aplikována do 6 měsíců věku dítěte.

5. poradna ve 4 měsících - měření, vážení, posouzení PMV, pokračování v očkování - druhá dávka Hexacimy a druhá dávka vakcíny proti pneumokokům (u donošených dětí) . U nedonošených pak 3. dávky hexavakcíny a pneumokoků. U dětí, které nejsou plně kojeny - změna jídelníčku, zavádění nemléčné dávky v poledne a dle instrukcí další.

6. poradna v 6 měsících - Opět sledování PMV, zdravotního stavu, u plně kojených dětí až nyní zavádění nemléčného doplňku, podrobná instruktáž, letáčky.

7. poradna v 8 měsících - Stále sledování PMV, jídelníčku a jeho vliv na váhovou křivku, prořezávání prvních zoubků.

8. poradna v 10 měsících - Řešení problémů, sledování PMV, hmotnosti, probrání všech dotazů jako v každé poradně.

9. poradna ve 12 měsících -  Změna v jídelníčku, zhodnocení psychomotorického vývoje, délky, váhy, interního nálezu, ev. přeočkování vakcínou Hexacima (Infanrix hexa) a vakcínou proti pneumokokům dle zdravotního stavu.

 

 

Zdravotní a očkovací průkaz dítěte je vhodné nosit do každé poradny, protože zde zaznamenáváme údaje týkající se PMV a také veškerá očkování. Jeho součástí je i psychomotorický vývoj dítěte a grafy, kde je možné zaznamenávat naměřené údaje a sledovat průběh křivky zároveň s lékařem.

V očkovacím průkazu je i průkaz zubní, který nosíte k zubnímu vyšetření u dentisty, jehož si po prvním roce života svého dítěte vyberete.